Hamburg Rehberi

From B-Ob8ungen
Jump to: navigation, search

Hamburg'da birçok turlara katılmak mümkün, ancak rehberler arasında konuları Türkçe olarak anlatan kimse yok galiba. Online-Rehber tutma formu Almanca ve İngilizce dışında Fransızca ile İtalyanca dillerinde şehir turları sunuyor. Hamburg turları adı altında çok çeşitli turlar bulunur.

Rehbersiz tur

Hamburg Magazin'de değişik turlar hakkında bilgi var. İlginç bir tanesi de Hamburg'un yeni semtlerini (Neustadt) tanımak için yaya olarak 1,5 saatlik rehbersiz tur var.

Tura dört noktadan başlamak mümkün: Hamburg'un simgesi olan Michel (Sankt Michaelis Kilisesi), Hamburg Müzesi (hamburgmuseum), Neuen Wall veya Laeiszhalle. Yaya yollarındaki kırmızı çizgileri takip ederek tarihi ve kültürel olan görmeye değer 30 kadar yer görülür. Örneğin Ana Sinagog ve eski Gängeviertel denilen dar sokaklardan da geçilir. Her yerde tahtalarda yazılı bilgi bulunur. Bu turun websitesi: http://www.hummelbummel.de/

Çift katlı otobüs turu

En iyi tanınan tur bu olsa gerek. Otobüslerin çoğu Londra'da olduğu gibi kırmızı rengindedir, fakat mavi olanlar da var. Normal bilet 15 Avro. İndirimli biletler genç, yaşlılar, gruplar ve Hamburg'da günlük bilet sahibi olanlara satılır. 20 kişiden büyük olan gruplarda bilet fiyatı 10 Avro'ya iner. Websitesi olarak birkaç adres mevcut

çift katlı otobüslerin güzergahı

Yolda 20'den fazla durak var. Her birinde inip bir veya birkaç otobüs sonra yeniden binmek mümkün Duraklar şunlar:

 1. Landungsbrücken
 2. Auf dem Sande
 3. Shanghaiallee
 4. U-Bahn Steinstraße
 5. Hbf / Spitaler Straße - Shoppingmeile
 6. Hbf / Kirchenallee
 7. Ferdinandstor
 8. Holzdamm - Außenalster
 9. Fontenay / Rotherbaum
 10. Hallerstraße
 11. Rothenbaumchaussee
 12. Johnsallee
 13. Moorweidenstraße
 14. Marseiller Straße
 15. Bei den Kirchhöfen
 16. Sieveking Platz
 17. Neue ABC-Straße / Gänsemarkt
 18. Dammtorstraße
 19. Esplanade
 20. Neuer Jungfernstieg
 21. Rathausmarkt
 22. U-Bahn Rödingsmarkt
 23. Rödingsmarkt
 24. St. Michaelis Kirche
 25. Seewartenstraße / Hafenpanorama
 26. Davidstraße / Reeperbahn
 27. Hafentreppe / Fischmarkt

Liman gezisi

Avrupa'nın ikinci büyük limanı olan Hamburg limanı değişik büyüklükteki teknelerle gezmek mümkün. Ayrıca ana istasyonda 7 kişi alan taksilere binip liman gezintisi yapmak mümkün. 2 saat kadar süren taski yolculuğu için 120 Avro isteniyor. Teknelerle limanı dolaşmak 1 ile 2 saat arasında sürer ve kişi başına bilet 12 Avro'dan başlar.

Alster gezisi

Hamburg'un ortasında bulunan göletin ismi "Alster". Alster'e akan 27 çaydan en büyüğü gene Alster adını taşıyor. Gölet iki büyük köprü ile ikiye ayrılmış durumda: iç Alster (Innenalster) ve daha büyük olan "dış Alster" (Außenalster). Çift katlı otobüslerle Alster iyice görünür, ancak teknelerle de tur yapmak mümkün. Bunun için deniz otobüsü şeklinde duraklardan hareket eden teknelere de binilir (normal bilet), fakat kısa ve uzun süreli farklı geziler de mevcut. Bunun için http://www.hamburg-tourism.de/ sitesinde "Themen Touren" linkinden "Alsterrundfahrten" konusuna gidilir.

Diğer turlar için Hamburg Magazin'e bakmakta fayda var.