Yaşam hakkı ihlalleri ile ilgili TBMM komisyonu

From B-Ob8ungen
Jump to: navigation, search

13 Ekim 2011 tarihinde TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, gündeme ilişkin ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bu oturumda terör ve şiddet olayları kapsamında yaşam hakkı ihlallerinin incelenmesine yönelik alt komisyon kurulması önergesi de görüşüldü. Önerge sahibi AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, kurulacak alt komisyonun terör olaylarını yerinde incelemek amacıyla bölgeye gitmesi gerektiğini söyleyerek, Olayları yerinde inceleyelim, bu konuda duyarlılık oluşturalım dedi. Diğer iki alt komisyonda olduğu gibi terör ve şiddet olayları kapsamında yaşam hakkı ihlallerini incelemek için kurulan alt komisyonda, 4 AK Parti'li, 1 CHP'li ve 1 MHP'li milletvekili ile BDP'li Ertuğrul Kürkcü yer alacak.

Alt komisyonun görevleri

20 Temmuz 2011 Çarşamba gününde 24. Dönem, TBMM İhtisas Komisyon Başkanları belirlendi. İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün seçildi. Nisan 2012 itibarıyla terör ve şiddet olayları kapsamında yaşam hakkı ihlallerini incelemek için kurulan alt komisyonun görevleri konusunda net bir tarife bulunamadı. 2 Nisan 2012 tarihli Sabah gazetesinde yer alan bir habere göre "Terörden mağdur olan ailelerle görüşecek olan komisyon, şehit yakınlarının yanı sıra gazileri de ziyaret edecek. Asker ve polis yetkilileriyle de görüşüp bilgi alacak olan komisyonun öldürülen PKK'lıların aileleriyle de bir araya gelmesi bekleniyor. Hazırlanacak rapor, İnsan Hakları Komisyonu'na sunulacak. Başkan Naci Bostancı, 'Terörden etkilenmiş insanlarla bağlantı kurarak, yaşadıklarını anlamak ve kamuoyuna aktarmak istiyoruz' dedi."

23 Ocak 2012 tarihli Aksiyon dergisinde yer alan bir habere göre komisyon bombalı terör saldırısında 17 yaşındaki oğlunu kaybeden AK Parti Diyarbakır Milletvekili Oya Eronat’ı dinledikten sonra Kürt aydın Kemal Burkay’ı da misafir etti. Ayrıca Almanya’da 2000-2006 yılları arasında işlenen ve 9 kişinin öldürüldüğü Neo-Nazi cinayetlerini araştırma hazırlığında.

2012 Nisan-Haziran ayları arasında yapılan oturumlar

Komisyon, son OHAL Valisi ve eski Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'i dinledi. Toplantıdan sonra gazetelerde çıkan haberlerde 'Öcalan MİT'i MİT Öcalan'ı kullandı' gibi başlıklar kullanıldı.
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki terör alt komisyonu, eski DEP Milletvekili Mehmet Sincar'ın eşi Cihan Sincar ile Ankara Sincan 2 Nolu Sincan F Tipi yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu psikoloğu Nermin Serin'i dinledi.
Terör Alt Komisyonu'nda, Sivas'ta Madımak Oteli'nin yakılması sonucu hayatını kaybeden Şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok ile Başbağlar Köyü'ndeki terör saldırısından yaralı kurtulan Köy Muhtarı Ali Akarpınar'ı dinlendi.
1993 yılında Bingöl'de PKK tarafından 33 askerin şehit edilmesi olayından sağ kurtulan askerler Osman Partal ve Erkan Omay dinlendi. Komisyon, Ayhan Sefer Üstün başkanlığında toplandı.
2011'de Bingöl'de düzenlenen bombalı terör eylemi sonucu hayatını kaybeden Nesibe Hatice Belgin'in eşi ve Veysel Belgin'in babası Kadri Belgin, Çankırı Valisine düzenlenen bombalı terör eylemi sonucu hayatını kaybeden Şehit Polis Memuru Nurettin Cinsoy'un eşi Münevver Cinsoy dinlendi.

2012 Ocak-Mart ayları arasında yapılan oturumlar

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan 'Terör ve Şiddet Olayları Kapsamında Yaşam Hakkı İhlallerinin İncelenmesi Alt Komisyonu'nda, 15.11.2003 tarihinde İstanbul'da Neve Şalom Sinagogu ve Beth İsrael Sinagoguna yönelik El Kaide terör örgütü saldırılarıyla ilgili olarak Türk Musevi Cemaati Başkanı Sami Herman ve Başkanvekili İshak İbrahimzadeh'i, aynı saldırıda eşini kaybeden Serkan Balcı'nın eşi Selma Balcı'yı ve 20.11.2003 tarihinde İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu'na düzenlenen bombalı saldırıda şehit olan Polis Memuru Hüseyin Apaydın'ın eşi Güler Apaydın'ı dinledi.
"Alt Komisyonda", Kumrular sokakta meydana gelen bombalı terör saldırısında hayatını kaybeden Orhan Güzel'in babası, Mustafa Güzel'i dinlendi.
Alt Komisyon Naci Bostancı başkanlığında toplandı. Komisyon, İnsan Hakları Derneği Başkanı Öztürk Türkdoğan'ı dinledi.[1]
Alt Komisyon'da 1985 yılında PKK terör örgütü tarafından şehit edilen Doktor Ulucan Dayan'ın yakınları dinlendi.
Komisyonda 1989'da şehit olan polis memuru Aziz Özkan ve 1992'de şehit olan polis memuru Avni Şener'in eşleri dinlendi.
Komisyonda, PKK terör örgütünün düzenlediği saldırı sonucu 1996 yılında şehit olan öğretmen Aynur Yaldır Sarı ve aynı olayda şehit edilen eşi, Belediye memuru Murat Sarı'nın yakınları dinlendi.
Yaşam Hakkı İhlallerinin İncelenmesi için kurulan Alt Komisyon'da 1994 yılında kaybolan Kenan Bilgin ve Namık Erdoğan'ın aileleri dinlendi.
Alt Komisyon, Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YAKAY-DER) Yönetim Kurulu Üyesi Hanım Tosun'u dinledi.
Komisyon, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Coşkun Üsterci'yi dinledi.
Komisyon, Yazar Kemal Burkay'ı dinledi.[2]
TBMM İnsan Haklarını İnceleme, Terörle İlgili Alt Komisyonu, Hakkari'nin Çukurca ilçesinde terör örgütüne yönelik operasyonda ölü ele geçirilen Sezer Arslan'ın babasını dinledi. Mehmet Arslan: Oğlumun PKK ile hiçbir ilgisi yoktu. Kandırılarak dağa kaçırıldı. dedi.
Alt Komisyon, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Anıl Çeçen ile Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Göka'yı dinledi.
Alt Komisyon, 2009 yılında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen PKK terör örgütü üyesi Ahmet Şerif Karakaya'nın babası Mehmet Karakaya'yı dinledi.

2011 yılının oturumları

Komisyon, Şehit Binbaşı Bülent Yavuz'un eşi Hülya Yavuz'u dinledi.
Komisyon, Süleyman Işık'ı dinledi. Komisyon toplantısına CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ile gelen Süleyman Işık, 1994 yılı Eylül ayında Tunceli'nin Gökçe köyünün kırsal alanına (Mirik mezrası) yapılan operasyona ilişkin bildiklerini anlattı.
Komisyon, 1992'de Tunceli'de öldürülen, 2 ay sonra kimsesizler mezarlığında cesedi bulunan Ayten Öztürk'ün babası Hıdır Öztürk'ü dinledi.
Komisyon, gazeteci-yazar Ümit Fırat'ı dinledi.

Komisyonun raporu

13 Şubat 2013 tarihinde yayınlanmış 327 sayfalık "TERÖR VE ŞİDDET OLAYLARI KAPSAMINDA YAŞAM HAKKI İHLALLERİNİ İNCELEME RAPORU" bu adreste bulunur.

Dipnotlar

  1. İHD Başkanı Öztürk Türkdoğan'ın verdiği rakamlar 1980-2000 arası Türkiye'de (derin) devlet ve örgüt infazları isimli sayfada tablo halinde mevcut
  2. HAK-PAR'ın kurucularından siyasetçi yazar İbrahim Güçlü muhtemelen 19 Ocak 2012 tarihinde dinlendi. TBMM sitesinde komisyonların çalışması hakkında bilgi veren sayfada buna ilişkin bir basın açıklaması yok. Fakat İbrahim Güçlü tarafından sunulan raporlar "Nasname" isimli bir sitede yayınlandı. Altı bölüm halinde sunulan raporlar sitenin yenilenmesinden sonra "kayboldu", yani "ölü link" haline geldi. Benzer bir liste Rigari adlı sitede bulmak mümkün. Gösterilen verilerden Almanca dilinde yazılmış bir sayfa hazırladım: Morde der PKK an internen und externen Kritikern